
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.7376 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.4986 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Output Type | TTL |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 4 |
| Turn-On Delay Time | 135 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 180 ns |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Outputs | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| RoHS | Compliant |
Stock: 10212
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.11798 | $1.17980 |
| 50 | $0.10629 | $5.31450 |
| 100 | $0.09575 | $9.57500 |
